B43858C5225M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 5.282
Datasheet
2.2 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
B43858C5225M000
DigiKey Part Number
495-6015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43858C5225M000
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B43858C5225M000 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
100 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C