B43821A1106M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 25.461
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 12
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 224
10 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C
B43821A1106M000
DigiKey Part Number
B43821A1106M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43821A1106M000
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
160 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C