B43743B9568M600
DigiKey Part Number
495-B43743B9568M600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43743B9568M600
Description
SCREW TERMINALS 5600UF 400V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
23.4 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.764" (121.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C