B43724A4828M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B43724A4828M000 is not available
B43724A4828M000
DigiKey Part Number
495-B43724A4828M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43724A4828M000
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8200 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.8mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
24.2 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
13 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
4.693" (119.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.8mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C