B43713B6228M000
DigiKey Part Number
495-B43713B6228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43713B6228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 45mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
10 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
75 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
3.846" (97.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C