B43706A9338M600
DigiKey Part Number
495-B43706A9338M600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43706A9338M600
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
19 A @ 100 Hz
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.531" Dia (64.30mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C