B43704A6109M000
DigiKey Part Number
495-B43704A6109M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43704A6109M000
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.4mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
30.4 A @ 100 Hz
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.4mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C