Image for B43657A0337M057 is not available
B43657A0337M057
DigiKey Part Number
495-B43657A0337M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43657A0337M057
Description
SNAP-IN 330UF 475V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 510mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.49 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
475 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C