B43652A5567M050 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 77
Datasheet
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 190mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43652A5567M050
DigiKey Part Number
495-B43652A5567M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43652A5567M050
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B43652A5567M050 Models
Category
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.54 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
290 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
190mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C