B43644E2277M067
DigiKey Part Number
495-B43644E2277M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644E2277M067
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 290mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43644E2277M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.07 A @ 100 Hz
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
290mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C