B43644B9277M060
DigiKey Part Number
495-B43644B9277M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644B9277M060
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 330mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43644B9277M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.37 A @ 100 Hz
Impedance
480 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
330mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C