B43644A9477M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 549
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 200mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43644A9477M060
DigiKey Part Number
495-B43644A9477M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644A9477M060
Description
SNAP-IN 470UF 400V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43644A9477M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.09 A @ 100 Hz
Impedance
290 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C