B43644A2567M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 170mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43644A2567M060
DigiKey Part Number
495-B43644A2567M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644A2567M060
Description
SNAP-IN 560UF 200V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B43644A2567M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.64 A @ 100 Hz
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C