B43643E2567M057
DigiKey Part Number
495-B43643E2567M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43643E2567M057
Description
SNAP-IN 560UF 250V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 160mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43643E2567M057 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 100 Hz
Impedance
230 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C