B43642C6187M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
180 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 730mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642C6187M067
DigiKey Part Number
495-B43642C6187M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642C6187M067
Description
SNAP-IN 180UF 500V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.03 A @ 100 Hz
Impedance
1.13 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
730mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C