B43642C5277M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 310mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642C5277M000
DigiKey Part Number
495-77503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642C5277M000
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.63 A @ 100 Hz
Impedance
440 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
310mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C