B43642C5157M000
DigiKey Part Number
495-B43642C5157M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642C5157M000
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 570mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
970 mA @ 100 Hz
Impedance
820 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
570mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C