B43641A9108M057 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 69
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 79
AIC tech Inc.
In Stock: 129
Nichicon
In Stock: 46
Nichicon
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 110mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43641A9108M057
DigiKey Part Number
495-B43641A9108M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43641A9108M057
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43641A9108M057 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.74 A @ 100 Hz
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C