B43640F5567M000
DigiKey Part Number
495-B43640F5567M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43640F5567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 200mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.03 A @ 100 Hz
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C