B43640A5337M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 295
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 290mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43640A5337M060
DigiKey Part Number
495-B43640A5337M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43640A5337M060
Description
SNAP-IN 330UF 450V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43640A5337M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
440 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
290mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C