B43634B5397M000
DigiKey Part Number
495-B43634B5397M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43634B5397M000
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 290mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.37 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
440 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
290mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 85°C