B43547E2477M000
DigiKey Part Number
495-B43547E2477M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43547E2477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 150mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
210 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C