B43547E2128M000
DigiKey Part Number
495-B43547E2128M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43547E2128M000
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 60mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
3.93 A @ 100 Hz
Impedance
85 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C