B43544B9477M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 119
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 185
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 130mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43544B9477M060
DigiKey Part Number
B43544B9477M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544B9477M060
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 100 Hz
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C