B43544B9397M000
DigiKey Part Number
495-75652-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544B9397M000
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 150mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.12 A @ 100 Hz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C