B43544A6397M000 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 166
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1
KEMET
In Stock: 196
Nichicon
Nichicon
In Stock: 85
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 23
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 210mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43544A6397M000
DigiKey Part Number
495-75653-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544A6397M000
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.21 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
320 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
210mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C