B43513B5827M007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B43513B5827M007 is not available
B43513B5827M007
DigiKey Part Number
495-B43513B5827M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43513B5827M007
Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 120mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.53 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.638" (67.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C