B43509B2108M060
DigiKey Part Number
495-B43509B2108M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43509B2108M060
Description
SNAP-IN 1000UF 200V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 110mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43509B2108M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.01 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C