B43508C5227M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | B43508C5227M000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B43508C5227M000 |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 560mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ Low Frequency 1.11 A @ 100 Hz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 790 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm) |
Voltage - Rated 450 V | Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 560mOhm @ 100Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Snap-In |