B43508A9567M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 303
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.027
Datasheet
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 220mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43508A9567M000
DigiKey Part Number
B43508A9567M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A9567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.96 A @ 100 Hz
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C