B43508A9107M000
DigiKey Part Number
495-6281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A9107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.23Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 100 Hz
Impedance
1.73 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.23Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C