B43508A5277M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 874
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 700
Datasheet
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 460mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43508A5277M067
DigiKey Part Number
B43508A5277M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A5277M067
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
640 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
460mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C