B43504A9157M000
DigiKey Part Number
495-4255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504A9157M000
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 590mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43504A9157M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
820 mA @ 100 Hz
Impedance
730 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
590mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C