B41888C6477M000
DigiKey Part Number
495-6041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C6477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 65mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41888C6477M000 Models
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C