B41888C6278M000
DigiKey Part Number
495-B41888C6278M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C6278M000
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41888C6278M000 Models
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C