B41866C7477M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1.684
Datasheet
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 134mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
B41866C7477M000
DigiKey Part Number
B41866C7477M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41866C7477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41866C7477M000 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
875 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
127 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
134mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C