B41858D7338M002
DigiKey Part Number
495-B41858D7338M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858D7338M002
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 21mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41858D7338M002 Models
Category
Mfr
Ratings
Ripple Current @ High Frequency
3.539 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C