B41858C9227M000
DigiKey Part Number
495-6057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C9227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 99mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41858C9227M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.402 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
91 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
99mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C