B41231A9228M060
DigiKey Part Number
495-B41231A9228M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41231A9228M060
Description
SNAP-IN 2200UF 100V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 mF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
B41231A9228M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.58 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C