B32932A3474M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-4353-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32932A3474M000 |
Description | CAP FILM 0.47UF 20% 305VAC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.47 µF Film Capacitor 305V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32932A3474M000 Models |
Category | Mounting Type Through Hole |
Mfr | Package / Case |
Series | Size / Dimension 0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm) |
Packaging Bulk | Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm) |
Part Status Active | Termination PC Pins |
Capacitance | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Tolerance ±20% | Applications Automotive; EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - AC 305V | Ratings AEC-Q200, X2 |
Dielectric Material | Features 85C/85% Humidity |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |