B32932A3224K000
DigiKey Part Number
495-4351-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32932A3224K000
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 305VAC RAD
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 305V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32932A3224K000 Models
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
305V
Features
85C/85% Humidity
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C