B32926C3475K000
DigiKey Part Number
495-4804-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926C3475K000
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32926C3475K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V