B32924C3335M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-1888-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32924C3335M000 |
Description | CAP FILM 3.3UF 20% 630VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32924C3335M000 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±20% | Lead Spacing 1.083" (27.50mm) |
Voltage Rating - AC 305V | Applications EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 630V | Ratings X2 |