B32924C3105M000
DigiKey Part Number
495-4210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924C3105M000
Description
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32924C3105M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V