B32923M3185M000
DigiKey Part Number
495-B32923M3185M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923M3185M000
Description
1.8UF 20% 305VAC MKP SUPPRESSI
Detailed Description
1.8 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V