B32922C3334M189
DigiKey Part Number
495-5052-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-5052-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922C3334M189
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
B32922C3334M189 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Through Hole
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V