B32916A3685K000
DigiKey Part Number
495-4003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32916A3685K000
Description
CAP FILM 6.8UF 10% 760VDC RADIAL
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32916A3685K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
330V
Voltage Rating - DC
760V