B32912H4683K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
New at DigiKey
0.068 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP) Radial
B32912H4683K000
DigiKey Part Number
495-B32912H4683K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32912H4683K000
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 1KVDC RDL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)