B32912A3683K000
DigiKey Part Number
495-3973-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32912A3683K000
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 760VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32912A3683K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
330V
Voltage Rating - DC
760V