B32776T4166K000
DigiKey Part Number
495-4572-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776T4166K000
Description
CAP FILM 16UF 10% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32776T4166K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
ESR (Equivalent Series Resistance)
13 mOhms